Tarikatta Rabıta Ve Nakşibendilik, Feriduddin Aydın

Tarikatta Rabıta Ve Nakşibendilik, Feriduddin Aydın

  • maruf-9781234567897
  • Stokta var
  • 20,00TL

  • Vergiler Hariç: 20,00TL
- OR -
Ürün Bilgisi
Rabıta nedir, ne değildir?
Kitapta elbette ki bunun yanıtını ayrıntılarıyla bulacaksınız. 
Rabıta hakkında şu soruların da oldukça önem taşıdığına herhalde siz de katılacaksınız.
Neden rabıta tıpatıp yogaya benzemektedir?
Nakşibendiler bile, neden Hz. Peygamber'in rabıta yaptığına ilişkin bir söylemi hiçbir zaman göze alamamışlardır?
Rabıtayı dini bir görev olarak yapan ve onu Nakişbendi Tarikatı'nın bir kuralı olarak uygulayan tarikatçılar bile, neden rabıtanın bir ibadet şekli olup olmadığı hakkında hiçbirşey söylememektedirler.
 

İslam tarihinin perişanlık dönemlerinde bazı kişi ve odaklar tarafından, -şirk ve cahiliye devrinden kalma alışkanlıklarla- birçok sapkın inanış ve ibadet şekilleri değişik kılıklar içinde günümüze kadar sürdürülmüştür.

İslam’a bulaştırılan eski dinlerin ibadet biçimlerini sevimli göstermek amacıyla -müslim kitleyi ürkütmemek için- daima mistik tapınma yöntemleri tercih edilmiştir. Nakşibendilikteki egzoterik «rabıta» ve «Khatm-i Khuwacegan» ritüelleri bunun çarpıcı örnekleridir.

Ancak bu konuda harcanan olağanüstü çabalara rağmen –alet olarak kullanılan eğitimsiz ve bunalımlı bir zümre dışında- kimse bu akımla pek ilgilenemeyecektir. Çünkü, Türkiye’de yaşanmakta olan din ve düşünce anarşisi ortamında çözülmüş bulunan toplumun parçalarından her grup, bugün kendi derdiyle meşguldür. Dolayısıyla yalnızca –ruh sağlığından yoksun- bir azınlık ancak bu mistik hareketin propagandalarından etkilenebilir.

Kalpleri iman nuruyla aydınlanmış tevhid ehli ise bu akımın gayretleri karşısında Allah’ın yardımıyla savrulmayacak, Allah’ın kitabına ve Rasulullah (s.)’ın sünnetine bağlı kalarak, zühd ve takva ile rabbani duruşunu daima koruyacaktır.Yazar : ferudiddun aydın
Yayınevi : Tevhid basım ve yayın
Kağıt Tipi : KİTAP KAĞIDI
Sayfa Sayısı : 376
Kapak Tipi : KARTON KAPAK
Dili : TÜRKÇE
Yayın Yılı : 2015
Ebat – Boyut : 13.5-21

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Etiketler: kitab