İslam Hukukunda Cehalet Ehlisünnet Ve'l- Cemaate Göre Cehaletin İtikadi Hükümlere Olan Etkisi

İslam Hukukunda Cehalet Ehlisünnet Ve'l- Cemaate Göre Cehaletin İtikadi Hükümlere Olan Etkisi

  • menhec004
  • Stokta var
  • 22,00TL

  • Vergiler Hariç: 22,00TL
- OR -
Ürün Bilgisi
Şunu söylemeliyiz ki, bu araştırma, bu mesele hakkında aşırıya giden iki fırka arasında vasat olana ulaştıracak önemli kaide ve kuralları içermektedir.

1- Cehaletin özür olmasında açık ve kaplı olan meseleler arasındaki fark ve bu meselelerin altına giren diğer konular.

2- Diğer büyük imamlarla karşılaştırarak, Şeyhu’l-islam İbn Teymiyye’nin yanında, dinin asılları ve furuu meselesinin incelenmesi ve sağlam temeller üzerine oturtulması.

3- Tekfir meselelerinde, geçerli olan kasıt ile geçerli olmayan kasıt arasındaki fark ve kasıtta itikat ve niyet olması şartının tartışılması.

4- Açık meselelerde ve gizli meselelerde, hüccetin ikame edilme şekli arasındaki farklar.

5- Öğrenme imkanı olanla olmayan arasındaki fark ve "öğrenme imkanı olması (temekkün)” kaidesinin sınırları ve sağlam bir zemine oturtulması.

6- Yeni İslam’a giren ve İslam’dan uzak bir beldede yetişen bir kimsenin, açık olan meselelerde cehaletin mazeret olmamasından istisna edilmesi kaidesinin incelenmesi ve sağlam bir zemine oturtulması.

7- Nev’in küfrü ile muayyenin küfrü arasındaki farkın incelenmesi, kuralaştırılması ve önde gelen alimlerin bu kaideyi sınırlamaları.

8- İslam veya küfür ile hüküm vermenin kuralı ve bunun dayanağının zahire göre olmasının incelenmesi ve sağlam bir zemine oturtulması.
 
Çeviren: Uğur Pekcan 
Yayın Yılı: 2013
541 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:6058908871
Dili: TÜRKÇE

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Etiketler: MENHEC YAYINLARI